ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Slide 1

Nasze inicjatywy

Chata na Zagrodach

Strefa publiczna

Aktualnie spotkania odbywają się w piątki o godz. 19.00.

ZAPRASZAMY!!!

 

W niedzielny wieczór przeżywając uroczystość Niepokalanego Poczęcia młodzież modliła się Akatystem w kaplicy Matki Bożej z Zagród.

Akatyst to stary chrześcijański hymn ku czci Bogarodzicy (gr. Ακάθιστος Ὕμνος) pochodzący z  tradycji bizantyjskiej, przedstawiający z niezwykłą delikatnością a zarazem teologiczną głębią rolę Maryi w zbawczym planie Boga.

Witaj, o wysokości, pojęciom ludzkim niedostępna,
Witaj, głębiono nawet anielskim okiem niezbadana,
Witaj, bo jesteś tronem Króla,
Witaj, bo dźwigasz Tego, co wszystkie dźwiga rzeczy.
Witaj, Oblubienico Dziewicza.

Czytaj więcej: Modlitwa Akatystem

Opublikowano: wtorek, 10, grudzień 2019 13:52

6 grudnia tradycyjnie zawitał do nas św. Mikołaj i to nie raz:

Nawiedził i obdarował dzieci przychodzące wczesnym rankiem na Roraty, zawitał również na spotkanie z dziećmi na Suchej, na koniec odwiedził też młodzież Pokolenia.

Podobno był także widziany w jeszcze wielu innych miejscach...

 

 

 

 

Czytaj więcej: Spotkania ze św. Mikołajem

Opublikowano: piątek, 06, grudzień 2019 20:58

W pierwszą niedzielę adwentu oddając część św. Mikołajowi Słowo Boże w naszym kościele głosił ks. Krzysztof Jamrozy z klasztoru na Świętym Krzyżu.

Na początku zauważył, że „wśród niezliczonej rzeszy świętych i błogosławionych chyba nie ma takiego drugiego, którego imię wzbudzałoby tak wiele ciepłych uczuć, pozytywnych emocji, radosnych wspomnień, czy chociażby zwykłego, ale jakże cennego uśmiechu.”


Dalej wskazał, że święci „zawsze odzwierciedlają jakąś cechę Boga i uobecniają Go w świecie im współ-czesnym, a dla potomnych stanowią niezastąpione źródło inspiracji i nadziei. Święci więc mówią nam o Bogu; odsłaniają jakiś aspekt Jego tajemnicy, czy może precyzyjniej mówiąc: poprzez świętych Bóg mówi nam o sobie”. W takim spojrzeniu „poprzez św. biskupa Miry Bóg mówi nam o ogromnej i bezinteresownej dobroci. Bóg wyposażył Mikołaja w dobroć - praw-dziwie boską cechę, niczym w ewan-geliczny talent, który przez Mikołaja został nie tylko przyjęty, ale i obficie pomnożony. (...) Dobroć zatem, która człowieka pociąga, zachwyca, czy inspiruje, ma swoje źródło w Bogu! A wręcz jest samym Bogiem - Tym, który jest źródłem szczęścia człowieka. Stwierdzenie, że Bóg jest dobry wzywa nas do uznania Go, jako swojego jedynego Pana. Stąd <być dobrym człowiekiem> oznacza na początku przynależeć do Boga, być Mu posłusznym, przebywać z Nim i przyjąć dar uczestnictwa w Bożej dobroci.”

Czytaj więcej: Odpust św. Mikołaja

Opublikowano: środa, 04, grudzień 2019 12:03

W Święto Niepodległości na Pola Lednickie przyjechali księża, aby wziąć udział w rekolekcjach kapłańskich. 

Rekolekcje prowadzili duszpasterze Lednicy; o. Wojciech Prus  i o. Wojciech Surówka. Wraz z przybyłymi kapłanami na spotkaniach formacyjnych rozważane były teksty programowe przyszłorocznego spotkania lednickiego, którego przewodnim hasłem będą słowa: Totus Tuus - "Cały Twój"

Podstawowymi zagadnieniami były:

- konstelacja chrystologiczna - na podstawie H. U.von Baltasar "Antyrzymski resentyment. Papiestwo a Kościół"

- Jezus Chrystus jest ostatecznym celem wszelkiej naszej pobożności - wg św. Ludwika Marii Grignion de Montfort "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" 

- geneza dewizy "Totus Tuus" - Jan Paweł II "Dar i Tajemnica" 

- niewola miłości - abp Karol Wojtyła "Komentarz do Aktu Milenijnego"

- człowieka trzeba mierzyć miarą "serca" - Jan Paweł II "Przemówienie do młodzieży akademickiej zgromadzonej przed kościołem św. Anny" - Podręcznik pokolenia JP2.

Oprócz paneli dyskusyjnych był czas na wspólną modlitwę Liturgią Godzin, Mszę św., adorację Najświętszego Sakramentu, zwiedzanie muzeum św. Jana Pawła II, czy długie spacery po Polach Lednickich. 

Czytaj więcej: Księża na Lednicy

Opublikowano: niedziela, 17, listopad 2019 17:35

Z racji Narodowego Święta Niepodległości miłośnicy pieśni patriotycznych tradycyjnie spotkali się w Chacie na Zagrodach.

Wieczór Pieśni Patriotycznej został rozpoczęty wspólną modlitwą w intencji Ojczyzny i odśpiewaniem hymnu narodowego.  Następnie zabrzmiała pieśń "Ojczyzno ma", a po nie inne śpiewy przeplatane w tym roku fragmentami I Księgi "Pana Tadeusza".

Czytaj więcej: Święto Niepodległości

Opublikowano: wtorek, 12, listopad 2019 08:47