ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Slide 1

Nasze inicjatywy

 LOGO Drvenik22

Chata na Zagrodach

Mędrcy ze Wschodu

Opublikowano: poniedziałek, 03, styczeń 2022 11:36

Do witających już wcześniej Małego Jezusa – Syna Bożego na ziemi pasterzy, zastępów anielskich dołączają dziś jeszcze kolejne postacie. Bardziej zagadkowe niż ci poprzedni. Są nimi Mędrcy ze Wschodu, których tradycja nazywa też czasem Królami, przypisując im imiona: Kacper, Melchior i Baltazar.

Nie wiemy dokładnie skąd przyszli, ani kim byli. Wiemy jedno – przyjście na świat nowego króla rozpoznali patrząc w niebo i obserwując miliony gwiazd. Właśnie jedna z nich przyprowadziła ich do małego miasteczka Betlejem w obcym dla nich kraju.

Mędrcy byli ludźmi, którzy nie bali się trudności, długo wędrowali za nową gwiazdą, bo wiedzieli, że musi oznaczzaś coś niezwykłego. Szli za jej blaskiem, mimo, że mogli być przedmiotem zdziwienia i niezrozumienia dla wielu.

Mędrcy myśleli, że skoro gwiazda wskazuje króla, to narodzi się on pewnie w stolicy. Nią była Jerozolima. Tak więc się udali. Ale skoro tam weszli, stracili z oczu gwiazdę. Musieli pytać o radę Heroda. I dopiero jak podaje dalej Ewangelia, gdy opuścili Jerozolimę gwiazda, którą widzieli na Wschodzie znów szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię.
Czasem plany Boga są inne, niż nasze ludzkie plany. I wyobrażamy sobie inaczej życie niż pragnie tego Bóg. Może nawet mamy pretensje do Boga, że nas nie wysłuchuje, że inaczej nas prowadzi, niż to sobie wyobrażamy. Otóż gdyby Mędrcy myśleli po swojemu, to Jezusa by nie znaleźli. Po pierwsze być może nie wyruszyliby w ogóle w drogę, a po drugie zatrzymaliby się w Jerozolimie, nie słuchając nikogo, bo przecież tam powinien urodzić się i mieszkać król.

I jeszcze jeden wątek warty uwagi: Spotkanie z Bogiem zmienia ludzi. Mędrcy po spotkaniu Pana inną drogą wrócili do swej ojczyzną. Porzucili swoją dawną drogę, nie dali się wpuścić w zło, w które pragnął uwikłać ich Herod. Wybrali inną drogę – nową drogę.
Pamiętajmy, że spotkanie z Bogiem przemienia. Że autentyczne spotkanie w życiu Chrystusa przemienia koleje naszego życia. Bóg może coś chcieć zmienić w waszym życiu! - Mędrcy po spotkaniu Jezusa złożyli Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę, następnie wybrali inną drogę. Spotkanie z Jezusem zawsze człowieka odmienia i nidgy na gorsze, lecz zawsze na lepsze, bo jak powiedział Ojciec Święty Benedykt XVI do młodzieży na Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii, „Chrystus niczego nie zabiera, a daje wszystko!!

 

Dziś podczas kolędy często na drzwiach domów pisze się pierwsze litery ich imion wraz z krzyżykami i datą danego roku. Napis ten jest odczytywany także: Christus Mansionem Benedicat - czyli "Niech Chrystus błogosławi temu domowi" i zapisywany: C+M+B. 

 

 

 

Pytania pomocnicze:

1. Dlaczego Mędrcy ruszyli w drogę idąc za gwiazdą?

2. Jakie imiona nadała tradycja kościelna owym mędrcom?

2. Gdzie najpierw Mędrcy szukali nowego Króla?

4. Co zrobili Mędrcy po spotkaniu Dzieciątka Jezus? - uzasadnij swoją odpowiedź.

5. Wyjaśnij znaczenie napisu na drzwiach domu, który tradycyjnie wypisujemy kredą w dzień Trzech Króli, albo w czasie kolędy?