ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Slide 1

Nasze spotkania

06.01.2019

OGŁOSZENIE
Ze względu na ferie i wyjazd na Światowe Dni Młodzieży w Pamanie nasze kolejne spotkanie formacyjne będzie w czwartek - 7 lutego.

Więcej…

Nasze inicjatywy

Chata na Zagrodach

Strefa publiczna

Chata na Zagrodach w ostatnich dniach tętni życiem za sprawą dziewczyn z 6 Lubelskiej Drużyny Harcerek "Źródło" zrzeszonych w Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, które przyjechały na zimowisko.

Pogoda dopisała, bo zima w pełni, zaś w Chacie atmosfera gorąca nie tylko za sprawą kaloryferów, ale zwłaszcza gorących młodzieńczych serc... ;)

 

 

Czytaj więcej: Harcerki w Chacie

Opublikowano: wtorek, 12, luty 2019 22:07

Ostatnim etapem naszej podróży po ŚDM był Cancún.

Po natężonym programie w Panamie i Kostaryce przyszedł czas na trochę odpoczynku przed długą dwudniową podróżą do kraju.

W typowo letniej atmosferze, w cieniu palm odpoczywaliśmy na jednej z tutejszych plaż.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Przystanek Cancún

Opublikowano: czwartek, 31, styczeń 2019 22:53

Ponownie jesteśmy w Kostaryce. Tym razem w drodze powrotnej z Panamy.

Teraz jechaliśmy przez dzień, w związku z tym było nam dane wiele zobaczyć z bogactwa fauny i flory tego kraju.

Nasz kierownca Oscar Gomez znów okazał się również dobrym przewodnikiem i wiele nam opowiadał o swoim kraju, jak również wielokrotnie zatrzymywał się, byśmy mogli podziwiać widoki, zejść na plażę nad Pacyfikiem, czy z mostu oglądać wygrzewające się w słóńcu krodokyle nad brzegami rzeki Tarkolez.

Zupełna niespodzianka czekała nas jednak w San Jose. Okazało się, że parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w której mieliśmy zarezerwowaną przez biuro podróży Mszę św. już od dłuższego czasu przygotowywała się do naszego przyjazdu! Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani i ugoszczeni! Na Mszę św. z nami przyszło sporo osób z lokalnej wspólnoty, miejscowy zespół muzyczny przygotował oprawę Mszy św., a po Mszy parafianie urządzili nam "fiestę" - przygotowali posiłek i pamiątki dla każdego. Wspólnie z nimi śpiewaliśmy pieśni, dużo rozmawialiśmy dzieląc się przeżyciami ze Światowych Dni Młodzieży i kilka osób złożyłło osobiste świadectwo z uczestnictwa w ŚDM. Dopiero potrzeba jechania na lotnisko zakończyła nasze spotkanie. Tym oto sposobem przeżyliśmy swoiste dni w diecezji San Jose.

Czytaj więcej: Pura Vida Costa Rica

Opublikowano: środa, 30, styczeń 2019 19:27

Światowe Dni Młodzieży to wielkie wydarzenie składające się z wielu elementów. Nie sposób pominąć katechez językowych, które są głoszone przez biskupów w poszczególnych grupach językowych.

Oczywiście sercem ŚDM są wydarzenia centralne; czyli Msza na rozpoczęcie, powitanie papieża, nabożeństwo drogi krzyżowej, oraz sobotnie Czuwanie Wigilijne i niedzielna Msza św. Posłania.

Wielkim przeżyciem jest także zakwaterowanie u rodzin w tym przypadku cała nasza grupa została po kilka osób zakwaterowana u typowych rodzin panamskich, niemających dotąd większych kontaktów z Polakami. Otwarli oni jednak szeroko swe domy dla pielgrzymów, a jeszcze szerzej swe serca, stąd zrodziło się wiele wspólnej serdeczności i zapewne w wielu przypadkach pozostają na dłużej pewne więzi.

W czasie ŚDM padło wiele ważnych słów, tak ze strony papieża Franciszka, jak również arcybiskupa miejsca Jose Domingo, oraz młodych z różnych krajów Ameryki Środkowej prowadzących chociażby drogę krzyżową. Nie uciekano od trudnych tematów i problemów zarówno religijnych i społecznych nękających dzisiejszy świat, m. in. korupcja, niesprawiedliwość społeczna, wyzysk, czy zabijanie nienarodzonych dzieci. Papież tak bardzo i to wielokrotnie zachęcasł młodych do apostolskiej postawy wobec równieśników po powrocie z ŚDM, oraz do ochotnego dawania świadectwa o Jezusie. Zatem uczestnicy SDM będą mieli co robić po powrocie do swoich krajów... ;)

Czytaj więcej: Jeszcze raz Panama 2019

Opublikowano: niedziela, 27, styczeń 2019 20:58

Światowe Dni Młodzieży w Panamie w pełni!
Dzisiaj powitaliśmy papieża Franciszka!
Młodzież z logo JMJ Panama 2019 jest praktycznie wszędzie!!!

Polacy w środę wieczorem spotkali się na wspólnej Mszy św. i koncercie Siewców Lednicy.

Trwają także katechezy językowe. Dla Polaków odbywają się one w kilku miejscach

W czwartek ponad 1000 pielgrzymów z Polski wzięło udział w katechezie, którą wygłosił abp Marek Jędraszewski w Gimnasio Grenald w Panamie.

Ks. abp pytał młodych pielgrzymów nawiązując do przewodniego hasła ŚDM, czy będąc sługą/służebnicą można być wolnym???

I odpowiadał podając przykład Maryi, że tak, ale pod warunkiem, że się jest związanym z Bogiem, ale także jeśli jako człowiek wolny, nie stawiam się na równi z Bogiem…. Jestem sługą/służebnicą, ale jako człowiek wolny.

Nawiązując do miłości, której pragnie każdy człowiek, a szczególnie młodzi, ks. abp przypomniał młodym: „miłość szlachetna i piękna będzie was kosztować… tak jak wiele w różnych momentach życia kosztowała Maryję…” Nie ma miłości prawdziwej bez czasem niemałego bólu. Prawdziwa miłość to trwanie, to bycie razem, na dobre i na złe, nawet jeśliby mnie to miało wiele kosztować, bo jestem dla ciebie. Nie ma miłości prawdziwej bez służenia sobie nawzajem!

Czytaj więcej: JMJ Panama 2019

Opublikowano: piątek, 25, styczeń 2019 00:37