ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY

Slide 1

Nasze inicjatywy

 LOGO Drvenik22

Chata na Zagrodach

Symbole Adwentu

Opublikowano: sobota, 18, grudzień 2021 08:55

Adwent - to okres obejmujący 4 niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Od adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny. Jest to czas oczekiwania i przygotowania na przyjście Mesjasza.

Pierwsza część adwentu naznaczona jest tematyką oczekiwania na ponowne przyjście Mesjasza na końcu czasów, zaś druga część adwentu - od 17 grudnia - to  bezpośrednie oczekiwanie na święta Narodzenia Pańskiego.

W liturgii tego okresu dominuje kolor fioletowy z wyjątkiem 3 niedzieli zwanej "Gaudete", która ma kolor różowy. 

Symbole adwentu:

Roraty

Msza św. ku czci Matki Bożej w okresie adwentu. Jest ona odprawiana w kolorze białym, mimo, że zasadniczo kolorem adwentu jest fiolet. Bardzo często jest ona rozpoczynana przy wygaszonym kościele - światło zapala się w czasie intonacji hymnu "Chwała na wysokości Bogu" - ten moment jest bardzo wymowny, albowiem podczas narodzin Jezusa "chwała na wysokości Bogu" śpiewali aniołowie zapraszający pasterzy do stajenki w której narodził się Zbawiciel będący prawdziwą Światłością dla świata pogrążonego w mroku grzechu. 

Roratka

dodatkowa świeca zapalana podczas Mszy Św. Roratniej, symbolizująca Maryję. Jest to biała bądź żółta świeca przewiązana białą lub niebieską wstążką, udekorowana zielenią.

Lampion 

- zapalany podczas Mszy Świętej Roratniej, rozświetla mroki grudniowej nocy. Symbolizuje potrzebę gromadzenia przez okres Adwentu dobrych uczynków, rozjaśniając mroki naszych grzechów, wskazuje Chrystusowi drogę do naszych serc.

Wieniec adwentowy

- wykonany z zielonych gałązek, na których umieszczone są cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Zapala się je w kolejne niedziele Adwentu.
Światło świec w wieńcu niesie przesłanie, by nigdy nie zabrakło nam nadziei. Zieleń jest symbolem trwającego życia. Kształt kręgu symbolizuje wieczność Boga, który nie ma początku ani końca, oraz wieczność życia Chrystusa.

Symbolika 4 świec w wieńcu adwentowym:

     I świeca to symbol przebaczenia – bez którego nie jest możliwy pokój.
     II świeca jest symbolem wiary – że tylko w ramionach Boga możemy czuć się bezpiecznie.
     III świeca to symbol radości – radości przymierza z Bogiem i drugim człowiekiem.
     IV świeca symbolizuje nadzieję – nadzieję oczekiwania …

Wędrująca figurka Matki Bożej

niewielka figurka Maryi, która jest zazwyczaj losowana podczas Mszy św. roratniej. Dzieci zabierają figurkę Maryi do domu na jedną dobę - chcąc ugościć u siebie Maryję tak, jak to uczyniła niegdyś św. Elżbieta i wraz z rodziną modlą się do Matki Bożej.